Szlaki rowerowe

Najważniejsze szlaki rowerowe prowadzące od Gospodarstw Kozia Baba:

– Tarnowo przez Bukową Górę, Wiesiółkę, Ostrowiec do Wałcza

– Tarnowo przez Czechyń, Wrzosy, Pomnik Papieski, wzdłuż jeziora Krępsko Średnie i Długie

– Tarnowo – Płytnica

– Tarnowo – Krępsko

– Tarnowo – Tarnówka

 

Opis szlaków rowerowych:

Szlak czerwony: Krępsko – most na rzece Płytnicy k/Ptuszy (16,8km)

Szlak prowadzi od kościoła we wsi Krępsko leśnymi drogami przeciwpożarowymi nr 17, a od skrzyżowania dróg leśnych w okolicy leśniczówki Wrzosy drogą nr 8. Szlak kończy się na moście na Płytnicy, ale jadąc dalej tą samą drogą po 2 km dociera się do stacji kolejowej w Ptuszy na linii Piła– Jastrowie.

Szlak czerwony: przejazd przy PKP Płytnica – Wałcz (25,1 km)

Szlak rozpoczyna się przy przejeździe kolejowym przy stacji PKP Płytnica. Wiedzie w zasadzie nasypem dawnej linii kolejowej Wałcz – Płytnica – Węgierce – Złotów i Jastrowie albo w niewielkiej odległości od tego nasypu. Od Zabrodzia  prowadzi fragmentem szosy, łączy się po drodze ze wspomnianym szlakiem żółtym oraz szlakiem niebieskim.
Do Wałcza szlak dociera w okolicach tzw. ”Czapy Hitlera” czyli Grupy Warownej CEGIELNIA w niewielkiej odległości od dworca PKP w Wałczu, którą można zwiedzać.

Szlak niebieski: okolice Bukowej Góry i Tarnowa (8,3 km)

Szlak jest jakby odnogą szlaku czerwonego, który po wyjechaniu z Zabrodzia w pewnym momencie zjeżdża w prawo w las. Niebieski natomiast kieruje się szosą do Tarnowa, następnie też szosą w prawo w kierunku Wiesiółki i Czapli. Po pewnym czasie prowadzi w lewo, w teren pagórkowaty i lasem docieramy do Bukowej Góry (142,5 m n.p.m.) skąd po pewnym czasie, lasami, dołączamy ponownie do szlaku czerwonego.

Szlak niebieski: DOOKOŁA JEZIOR KRĄPSKICH (15,6 km)

Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu leśnych dróg pożarowych w okolicach leśniczówki Wrzosy (patrz poprzedni szlak czerwony). Na szlaku tym mamy możliwość odwiedzenia tzw. „kamienia papieskiego” lub „biwaku papieskiego” – miejsca, w którym ówczesny kardynał Karol Wojtyła spędzał wakacje w lipcu 1978 roku. Możemy również odpocząć na miejscu biwakowym na terenie stanicy Wrzosy (kąpielisko, toalety itp.).

Szlak żółty: Nadl. Płytnica w Nowej Szwecji – „U Majora” (3,0 km)

Szlak prowadzi z siedziby nadleśnictwa w Nowej Szwecji lasem do baru „Grochówka u Majora” przy szosie nr 22 w okolicach wsi Ostrowiec. Po drodze łączy się ze szlakiem czerwonym z Płytnicy do Wałcza.

Szlak żółty: Płytnica – Czechy – szlak czerwony nr 2 (15,7 km)

Szlak rozpoczyna się przy drodze krajowej nr 11 na moście przed wsią Płytnica. Prowadzi leśną drogą pożarową nr 9 do przejazdu kolejowego i dalej aż do wspominanego już skrzyżowania dróg leśnych w okolicach leśniczówki Wrzosy. Stąd obok stanicy Wrzosy jedziemy do wsi Czechyń i stamtąd drogą pożarową nr 4 docieramy do szlaku czerwonego.

Brak możliwości komentowania.