Spływy kajakowe

Spływy kajakowe to największa atrakcja naszych okolic i co roku przyjeżdża na nie ogromna liczba turystów. W naszym gospodarstwie kajakarze robią sobie bazę wypadową na spływy: Piławą, Rurzycą, Dobrzycą, Płytnicą, Głomią i Gwdą.

Propozycja spływów jednodniowych odcinki około 20 km:

  • Rurzyca: Trzebieszki – Krępsko
  • Piława: Szewecja – Zabrodzie (Tarnowo)
  • Piława: Nadarzyce – Szwecja
  • Dobrzyca: Golce – Ostrowiec
  • Dobrzyca: Ostrowiec- Tarnowo most

Trasy spływów krótkich około 10 km :

  • Rurzyca: Wrzosy – Krępsko
  • Piława: Głowaczewo – Zabrodzie
  • Piława: Głowaczewo – Krępsko stannica
  • Dobrzyca: Czapla – Tarnowo most
  • Dobrzyca: Tarnowo Kozia Baba – elektrownia Dobrzyca

Krótki opis szlaków kajakowych :

Spływ kajakowy Rurzycą

Rurzyca – prawy dopływ Gwdy
Swoje źródło bierze w rezerwacie przyrody „Diabli Skok”, położony około 5 km na północ od wsi Szwecja. Rurzyca odprowadza wody z sześciu malowniczych, rynnowych jezior. Płynąc pod łagodny prąd istnieje możliwość zwiedzenia dwóch z nich (Krępska Długiego i Krępska Małego). To jednak nie jedyna atrakcja Rurzycy. Prosta technicznie trasa sprawia, że płynąc Rurzycą może praktycznie każdy. Pod względem krajobrazu to jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce. Rurzyca wraz z krystalicznie czystymi rynnowymi jeziorami oraz otaczającymi całą dolinę lasami stanowi perełkę wśród szlaków kajakowych w Polsce. Cały szlak liczy 25 km długości, w tym z Trzebieszek do Krępska nosi nazwę Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II. Nie jest to przypadek gdyż w 1978 roku na Rurzycy Karol Wojtyła spędzał swoje ostatnie – przed wybraniem na papieża – wakacje. Upamiętnia to tablica wmurowana w 1979 roku przez przyjaciół Papieża nad jeziorem Krępsko Średnie.Spływ kajakowy Dobrzycą

Dobrzyca – prawy dopływ Piławy.

Wypływa koło wsi Łysinin, 8 km na wschód od Czaplinka. Szlak łatwy, trochę uciążliwy (szczególnie w górnym i środkowym biegu powyżej wsi Ostrowiec), malowniczy.Rzeka dostępna jest dla kajaków od jeziora Machlino Duże koło wsi Machliny, stanowi szlak długości 59 km.

Jest to równie ciekawa, i ciężka rzeka. Szlak kajakowy rozpoczyna się na jeż. Machliny Duże i kieruje się na południe, by zakończyć ujściem do Gwdy. Długość Dobrzycy wynosi 60 km, przy średniej szerokości 6,5 m i głębokości 0,7-1,0 m. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, a dno zróżnicowane w przeważającej części piaszczyste. Wzdłuż 90 proc. brzegów rosną lasy mieszane, a pozostałe 10 proc. to łąki z kępami czarnej olszy.

Dobrzyca jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, choćby ze względu na czystą wodę i piękno mijanych krajobrazów.
Zasadnicza trudność polega na zalegających pniach drzew, które należy ostrożnie omijać bądź przenosić kajak. W kilku miejscach rzeka przegrodzona jest jazami, tj. w Iłowcu, Ostrowcu i Czapli. Obejścia są jednak proste i nie przekraczają 30 m.

Cały szlak Dobrzycy pokonujemy w 3-4 dni.

Po drodze należy przyjrzeć się bliżej kilku ciekawym zabytkom:

* kościół w Golcach z 1669 r.,
* stare młyny wodne w Golcach i Czapli,
* rezerwat ,,Glinki” – okazy 200-letnich i starszych buków w połowie drogi między Golcami i Kłębowcem.

Dobrzyca jest też zasobnym w ryby łowiskiem. Najczęściej spotykanymi gatunkami są: pstrąg potokowy, lipień, szczupak, płoć, okoń i miętus. Łowiąc ryby, prawie na każdym kroku spotykamy się z wszechobecnymi bobrami, które wyjątkowo upodobały sobie tę rzekę.

W sezonie letnim jest ona chętnie odwiedzana przez turystów, którzy indywidualnie bądź w grupach kilku, lub kilkunastu osób, przemierzają ten ciekawy szlak.

Spływ kajakowy Piławą

Piława – prawy dopływ Gwdy.

Piława jest największym dopływem Gwdy. Wpada do niej z prawej strony w miejscowości Dobrzyca. Wypływa z jezior Komorze, położonego na Pojezierzu Drawskim. Długość rzeki wynosi 82 km.
Piława dzieli się na dwie całkowicie odrębne części. W swym górnym biegu łączy kilka niezwykle malowniczych jezior. Następnie zmienia kierunek i płynie na południe wśród wielkich obszarów leśnych, by ostatecznie znaleźć swe ujście w wodach Gwdy. Na przebycie szlaku Piławy potrzeba 5-6 dni, a i to czasem okazuje się zbyt krótkim okresem, by poznać jego wszystkie uroki.

Zapraszamy na spływy kajakowe do naszych zaprzyjaźnionych wypożyczalni:

http://splywy-kajakowe.eu

http://www.kajaki4u.pl/

https://www.kajaczki.com/

 

 

Brak możliwości komentowania.